Sklepy monopolowe to sklepy, które specjalizują się w sprzedaży alkoholu. Można w nich kupić drobne artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, wyroby tytoniowe i alkohol. Sklep monopolowy może sprzedawać alkohol w ramach posiadanej licencji. Sprawdź: Sklep monopolowy Otwock.
Skąd wzięła się nazwa sklep monopolowy?
Zacznijmy od pochodzenia terminu "monopol". Monopol to sytuacja, w której określony podmiot, najczęściej korporacja państwowa, uzyskuje przewagę na rynku, często eliminując konkurentów. Język polski tylko częściowo rozumie pojęcie "monopolu", który często utożsamiany jest z duchem-monopolem. Ze względu na niezwykłą opłacalność, w przeszłości państwo zmonopolizowało przemysł alkoholowy. Nazwa "monopol" została spopularyzowana poprzez umieszczanie jej na szyldach sklepów, w których sprzedawano alkohol.
Historia sprzedaży alkoholu w Polsce
W czasach komunizmu wybór sklepów w Polsce był ograniczony, a półki często puste. Wódkę i wino można było kupić tylko w sklepach monopolowych, które w tamtych czasach stanowiły sieć sklepów. W latach 80. wprowadzono ograniczoną prohibicję alkoholową, która obejmowała zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 13.
Po 1989 roku sklepy o tak wąskiej specjalizacji przestały być w Polsce dostępne. Sklepy monopolowe zostały więc przemianowane na takie, w których dominował alkohol w asortymencie.
- - Sklepy monopolowe muszą przestrzegać pewnych zasad dotyczących sprzedaży alkoholu
- - W Polsce nie ma przepisów, które pozwalałyby na częściową prohibicję. Zezwolenie na sprzedaż alkoholu w określonym czasie (takie przepisy obowiązują np. w Irlandii Teoretycznie alkohol może być sprzedawany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak wiele hrabstw i gmin skorzystało z tej możliwości i uczyniło sprzedaż alkoholu nielegalną na swoim terenie. Po godzinie 22.00.
- - Aby móc sprzedawać alkohol w sklepie monopolowym, wymagane jest posiadanie koncesji na sprzedaż alkoholu, zwanej również licencją alkoholową. Zezwolenie na jego sprzedaż. Zezwolenie na sprzedaż alkoholu wydaje gmina, na terenie której znajduje się sklep. Określa ona również liczbę i lokalizację punktów sprzedaży alkoholu. Aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu, każdy, kto chce go sprzedawać, musi wnieść opłatę. Opłata ta jest uzależniona od ilości alkoholu sprzedanego w sklepie monopolowym i jest ustalona na poziomie trzech pułapów. Gmina wymaga również, aby działający sklep wnosił opłatę roczną. Opłata ta jest obliczana jako procent od sprzedanego alkoholu. Na wysokość opłaty wpływa również ilość sprzedanego alkoholu oraz jego procentowa zawartość.
- - Sprzedaż alkoholu nieletnim w sklepach monopolowych jest nielegalna. W razie wątpliwości sprzedawcy muszą zweryfikować wiek klienta. Przepis ten może prowadzić do zawieszenia licencji na sprzedaż alkoholu w sklepie.
Asortyment sklepów monopolowych
W sklepach monopolowych można znaleźć alkohol nisko- i wysokoprocentowy. W asortymencie alkoholowym można znaleźć piwo, wino i wódkę, jak również brandy, koniak, brandy, whisky i rum. Szeroki wybór produktów jest często sprzedawany w sklepach, które oferują syropy i dodatki do koktajli. Większość sklepów monopolowych nie sprzedaje alkoholu. Wiele sklepów monopolowych oferuje wyroby tytoniowe, gazowane i niegazowane napoje bezalkoholowe, które mogą stanowić podstawę do koktajli z mocniejszymi alkoholami. W sklepach monopolowych można również znaleźć przekąski, takie jak popcorn i chipsy.
Więcej przeczytasz na https://wotwocku.info/