W wielu domach montaż instalacji grzewczej z głowicami i zaworami termostatycznymi jest standardem. Jest to sposób na utrzymanie wysokiego poziomu komfortu cieplnego i ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Ten mały, niepozorny element pełni bardzo ważną funkcję. Jego dobór nie powinien być pozostawiony przypadkowi. W poniższym artykule przybliżymy różne rodzaje głowic dostępnych na rynku. Pokażemy również, jak wybrać odpowiedni model w oparciu o typ zaworu grzejnikowego.
Do czego służy głowica termostatyczna?
Głowice termostatyczne służą do regulacji dopływu ciepła. Głowice termostatyczne są montowane na zaworach, które pozwalają regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu i utrzymywać ją na stałym poziomie. Głowice umożliwiają regulację temperatury dla każdego pomieszczenia z osobna, co pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, które nie są używane i zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Głowica termostatyczna może być stosowana zarówno z grzejnikami dolno jak i boczno zasilanymi. Pokrętło głowicy posiada cyfry wskazujące poziom ogrzewania. Urządzenie reaguje na zmiany temperatury otoczenia i w zależności od aktualnych warunków cieplnych zwiększa lub zmniejsza dopływ ciepła, kontrolując sposób działania systemu grzewczego. Aby głowica działała prawidłowo, wokół niej musi być wolna przestrzeń.
Rodzaje głowic termostatycznych
Dostępne na rynku modele głowic termostatycznych mogą być wyposażone w jeden z trzech rodzajów czujników ciepła - cieczowy, woskowy lub gazowy. Najczęściej spotykane są czujniki gazowe i cieczowe, ale klienci preferują te drugie. Typy głowic termostatycznych można również sklasyfikować ze względu na sposób sterowania - automatyczny lub ręczny, sterowany zegarem.
Głowice ręczne
Ręczne głowice termostatyczne są wyposażone w czujnik temperatury i, jak sugeruje ich nazwa, temperaturę można kontrolować ręcznie, obracając element sterujący. Skala zazwyczaj zawiera zero i cyfry od 1 do 5, które odpowiadają konkretnym temperaturom:
- - 0 (płatek śniegu) - 8 stopni Celsjusza,
- - 1 - 12 stopni Celsjusza,
- - 2 - 16 stopni Celsjusza,
- - 3 - 20 stopni Celsjusza,
- - 4 - 24 stopnie Celsjusza,
- - 5 - 28 stopni Celsjusza.
Przedstawiony powyżej system jest niezwykle prosty w obsłudze, ale element sterujący musi być obsługiwany niezależnie. Na rynku dostępne są urządzenia z niższymi skalami temperatur, więc nie wszystkie modele będą działać w tym schemacie. Tego typu głowice cieszą się popularnością, ponieważ są stosunkowo niedrogie i pozwalają w łatwy sposób regulować temperaturę w pomieszczeniu.
Głowice elektroniczne
Elektroniczne głowice termostatyczne są droższe od manualnych, ale oferują też większą funkcjonalność. Regulują one temperaturę automatycznie, ustawiając parametry codziennie lub co tydzień. W tym czasie pracą systemu steruje zegar. Nowoczesne urządzenia tego typu często posiadają dodatkowe funkcje. Na przykład tak zwana funkcja "otwarte okna" wykrywa chłodne powietrze w pomieszczeniu i automatycznie odcina dopływ wody do grzejników. Pozwala to zaoszczędzić energię cieplną.
Na rynku można znaleźć głowice termostatyczne WiFi, którymi można sterować za pośrednictwem połączenia sieciowego. Te zaawansowane technologicznie urządzenia oferują nie tylko kontrolę temperatury, ale także najwyższy poziom komfortu i efektywności energetycznej.
Głowica termostatyczna Danfoss - sprawdź recenzję i opinie na https://technologyzone.pl/glowice-termostatyczne/glowica-termostatyczna-danfoss-opinie-uzytkownikow/csze_tqwq
Jaką temperaturę powinienem ustawić na grzejniku?
Określając prawidłowe ustawienie temperatury, należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, a także preferencje każdego z domowników. Poziom uszczelnienia okien i drzwi, a także izolacja budynku są również ważnymi czynnikami w ogrzewaniu. Eksperci ds. ogrzewania ustalili mniej więcej temperaturę, która powinna panować w każdym pomieszczeniu w domu.
- - Łazienka - poziom 3 lub 4 (około 22-24 stopni Celsjusza)
- - Kuchnia - poziom 2 lub 3 (około 18 stopni Celsjusza)
- - Sypialnia - poziom 2 lub 3 (około 18 stopni Celsjusza)
- - Salon - poziom 3 (około 20 stopni Celsjusza).
Jak wybrać dyszę termostatyczną?
Należy pamiętać, że kupując zawór termostatyczny do istniejącego grzejnika, głowica termostatyczna musi pasować do zaworu termostatycznego. Przed zakupem odpowiedniego modelu należy sprawdzić typ i rozmiar zaworu na grzejniku. Należy zwrócić uwagę na sposób mocowania obu elementów, gdyż głowice mogą być mocowane na zatrzask lub wkręcane. Producenci akcesoriów grzewczych oferują również kompletne zestawy termostatyczne. Kupując zestaw termostatyczny masz pewność, że wszystkie elementy są do siebie dopasowane i zapewnią skuteczny sposób regulacji dopływu ciepła.
Wybierając pomiędzy modelem manualnym a elektronicznym, warto zdecydować się na inteligentne głowice termostatyczne, które gwarantują oszczędność energii i obniżenie kosztów ogrzewania poprzez wyeliminowanie ręcznej regulacji temperatury.
Głowica termostatyczna czy termostat?
Rozumiemy, że nazwa termostat może sugerować osobom niezaznajomionym z tematem, że jest to głowica termostatyczna. Nie może to być dalsze od prawdy. Te dwa rodzaje nieco się od siebie różnią, gdyż termostaty montowane są na kotłach centralnego ogrzewania lub piecach na pellet. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ustawionej przez użytkownika. Głowice termostatyczne są instalowane w grzejnikach w każdym pomieszczeniu w domu, aby dowolnie regulować temperaturę.
Ważne jest, aby wyjaśnić różnicę między głowicą termostatyczną a regulatorem pokojowym. Głowica termostatyczna jest montowana na grzejniku centralnego ogrzewania. Regulator pokojowy jest urządzeniem, które z nią współpracuje. Regulator posiada czujnik do określania temperatury w pomieszczeniu. Jego główną funkcją jest współpraca z głowicą termostatyczną w celu zapewnienia komfortu cieplnego.