Wśród różnych sprzętów AGD które stanowią istotne wyposażenie naszego domu lodówka zajmuje bardzo szczególne miejsce. Jest ona niezbędna w życiu codziennym każdego z nas. W końcu bez pomocy lodówki przechowywanie żywności przez dłuższy czas byłoby niemożliwe, co oczywiście wpłynęłoby również na nasze nawyki żywieniowe. Ludzkość od zawsze poszukiwała sposobów na przechowywanie żywności i utrzymywanie jej w świeżości przez dłuższy czas. Przełom przyszedł tak naprawdę dopiero w XX wieku, kiedy to na rynku pojawiły się właśnie pierwsze lodówki.
Aktualnie na rynku spotkamy się z ogromnym wyborem najróżniejszych modeli lodówek. Z jednej strony jest to oczywiście świetna wiadomość, ale jednocześnie sprawia to, że musimy poświęcić na takie zakupy nieco czasu. Jedynie w ten sposób będziemy w stanie określić, jaki model jest dla nas faktycznie najlepszy.
Chłodziarka a chłodziarko - zamrażarka
Chłodziarka i zamrażarka stanowią dwa osobne urządzenia, choć często są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości jednak służą do czegoś zupełnie innego. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku zamrażarki mamy do czynienia ze znacznie niższą temperaturą, pozwalającą na całkowite zamrożenie danego produktu. W większości przypadków nie trzeba jednak decydować się na konkretne urządzenie, bowiem uniwersalne lodówki posiadające zarówno chłodziarkę jak i zamrażarkę są dziś standardem. Całe wnętrze lodówki jest wówczas podzielone i na dwie części, do których prowadzą osobne drzwiczki. Znacznie ułatwia to zorganizowanie całej przestrzeni.
Obecnie zamrażarki umiejscawiane są głównie w dolnej części lodówki. W starszych modelach znajdowały się one zwykle ponad chłodziarką, co jednak miało kilka minusów. Przede wszystkim zamrażarki były wówczas o wiele mniejsze niż obecnie i obejmowały właściwie tylko jeden, niewielki pojemnik. Dodatkowo w razie jakiejkolwiek awarii zamrażarki woda z roztopionego lodu ściekała od razu do chłodziarki. Wciąż spotykane są modele posiadające zamrażarkę na górze, a dzięki nowym technologiom wyżej wymienione problemy zostały wyeliminowane. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że zamrażarki umieszczone na górze mają zwykle o wiele mniejszą pojemność.Na rynku dostępne są rzecz jasna osobne modele zamrażarek i chłodziarek. Takie rozwiązanie jest opłacalne głównie w przypadku, gdy stale przechowujemy rzeczywiście wiele produktów spożywczych. Często jest to również konieczność w lokalach gastronomicznych. Do codziennego użytku przeciętnej rodziny w zupełności wystarczy jednak chłodziarka z zamrażarką.
Rodzaj zabudowy lodówki
Obecnie mamy do wyboru dwa główne rozwiązania - lodówkę wolnostojącą oraz do zabudowy. Decyzję trzeba zwykle podjąć na podstawie tego, jak dużą powierzchnią użytkową dysponujemy w naszej kuchni. Lodówka wolnostojąca daje nam oczywiście większą swobodę w kwestii tego, gdzie chcemy ją ustawić. Lodówka do zabudowy jest z jednej strony bardzo praktycznym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o kilku mankamentach. Przede wszystkim potrzebujemy przy niej idealnie dopasowanych mebli kuchennych. Ponadto lodówka taka stanowi integralną część mebli, przez co jej wyciągnięcie może wymagać zdemontowania kilku innych elementów Sprawia to z kolei problemy na przykład w przypadku awarii.
Jak dużą lodówkę kupić?
Wielkość lodówki powinna być oczywiście uzależniona od naszych potrzeb. W przypadku lodówki służącej całej, wieloosobowej rodzinie potrzebny jest nieco większy model. Z drugiej strony ponownie możemy być tu ograniczeni przez powierzchnię naszej kuchni. Mówiąc ogólnie, im większa lodówka, tym lepiej. Nigdy w końcu nie wiemy, czy w pewnym momencie taka dodatkowa pojemność nie będzie nam potrzebna.
Pozostałe kwestie
Przy wyborze lodówki warto zwrócić uwagę na wiele innych kwestii. Ciekawą propozycją są lodówki typu side by side, które posiadają dwuskrzydłowe drzwi, przypominające wielkie szafy. Z jednej strony lodówki znajduje się wówczas chłodziarka, a z drugiej zamrażarka. Lodówka jest urządzeniem potrzebującym sporej ilości energii do poprawnego działania. Z tego powodu bardzo istotnym parametrem każdego modelu jest klasa energetyczna. Parametr oznaczany jest literami od A do G i oznacza to, jak wiele energii lodówka zużywa przez cały rok pracy. W tym przypadku takie wyliczenia mają sens, bowiem lodówka działa w końcu bez przerwy. Najlepsza klasa to A+++. Oczywiście, lodówki z taką klasą energetyczną muszą kosztować nieco więcej. Z drugiej strony jest to świetna inwestycja, bowiem w skali całego roku można dzięki takiemu zakupowi naprawdę sporo zaoszczędzić. Różnica w cenie zwraca się zwykle w ciągu roku - dwóch.